قدرتمند‌ترین پاسپورت جهان در سال جدید 2024 میلادی

قدرتمند‌ترین پاسپورت جهان

قدرتمند‌ترین پاسپورت جهان را کشورهای سنگاپور و ژاپن در کنار چهار کشور اروپایی اسپانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا موفق…

در تازه‌ترین رده‌ بندی قدرتمند‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال جدید ۲۰۲۴ میلادی، شش کشور به صورت مشترک توانسته‌اند این عنوان را به خود اختصاص دهند. به نقل از یورو نیوز، بر اساس این رده‌بندی سنگاپور و ژاپن در کنار چهار کشور اروپایی اسپانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا همگی موفق شده‌اند بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داده و صاحب معتبرترین گذرنامه جهان شوند. این فهرست در حالی اعلام شده که در پنج سال گذشته دو کشور آسیایی سنگاپور و ژاپن در صدر قرار داشتند.

رده بندی قدرتمند‌ترین پاسپورت جهان

رده‌بندی قدرتمند‌ترین پاسپورت جهان که بر مبنای تعداد کشورهایی که دارنده پاسپورت می‌تواند بدون نیاز به ویزا به آنها سفر کند تهیه شده، شهروندان ۶ کشور صدرنشین می‌توانند بدون اخذ ویزا از ۲۲۷ کشور جهان به ۱۹۴ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. پس از آن کشورهایی چون کره جنوبی، فنلاند و سوئد حضور دارند که عدم نیاز به ویزا برای دارندگان این گذرنامه‌ها شامل ۱۹۳ کشور است. پس از آن دانمارک، ایرلند، هلند و اتریش در رده سوم قرار دارند و بریتانیا هم با دو رتبه ارتقا به رده چهارم رسیده است.

در ادامه رده‌بندی قدرتمند‌ترین پاسپورت جهان کشورهای استرالیا، نیوزلند و همچنین ایالات متحده حضور دارند. رتبه‌بندی جهانی پاسپورت بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی یا یاتا انجام شده است که پاسپورت‌های جهان را بر اساس تعداد مقصدهایی که دارندگان آن‌ها می‌توانند بدون روادید به آن دسترسی داشته باشند، رتبه‌بندی می‌کند.

جایگاه ایران در رده بندی گذرنامه های جهان

دارندگان گذرنامه جمهوری اسلامی ایران اما در این فهرست چندان جایگاه مناسبی ندارند و از ۱۰۴ کشور در رده نود و پنجم قرار دارد. شهروندان ایرانی با پاسپورت خود تنها می‌توانند به ۴۵ کشور سفر کنند بدون اینکه نیاز به ویزا داشته باشند. در این فهرست تنها کشورهایی چون نیجریه، سودان، اریتره، بنگلادش، کره شمال، لیبی، سریلانکا، سومالی، یمن، پاکستان، عراق، سوریه و افغانستان وضعیت بدتری از ایران دارند.

در انتهای جدول قدرتمند‌ترین پاسپورت جهان، هم افغانستان قرار دارد که شهروندان این کشور با گذرنامه خود تنها می‌توانند به ۲۸ کشور سفر کنند بدون اینکه نیازی به ویزا داشته باشند. بر اساس این رده‌بندی امارات عربی متحده بیشترین صعود را در دهه گذشته تجربه کرده به طوری که از رتبه ۵۵ در سال ۲۰۱۴ میلادی حالا به رده یازدهم جهش کرده است.