تفاوت بلیط چارتری و سیستمی چیست؟

بلیط چارتری و بلیط سیستمی

بلیط چارتری و بلیط سیستمی در زمینه پرداخت جریمه کنسلی متفاوت بوده و هر ایرلاین قوانین خاصی برای بلیط…

شاید شما هم شنیده باشید که این بلیط چارتری است و یا بلیط دیگر سیستمی می باشد. ولی شاید ندانید معنای این ها چیست و چه تفاوت عمده ای دارد. همچنین عدم آگاهی مسافران و شاید گاهاً توجیه نکردن مسافر توسط فروشنده بلیط باعث ضرر و زیان مسافران تورهای داخلی و تور خارجی گردیده است.

تفاوت بلیط چارتری و سیستمی

بلیط سیستمی: آن دسته از بلیط های هواپیما که توسط مسافران خریداری شده و معمولا دارای قیمت مصوب سازمان هواپیمایی کشوری می باشد که دارای شرایط کنسلی خاص می باشد.

بلیط های چارتری: آن دسته از بلیط های هواپیما که توسط یک آژانس هواپیمایی بصورت یکجا خریداری شده و مسافران می بایست بلیط خود را از آژانس مذکور تهیه نمایند.

تفاوت های عمده بلیط هواپیمای چارتری و سیستمی

شما می توانید در صورت انصراف از سفر با پرداخت جریمه کنسلی بلیط هواپیما سیستمی خود را کنسل کنید. کنسل شدن این بلیط های با شرایطی خاص بوده که برای هر ایرلاین متفاوت است. میزان مبلغ جریمه بستگی به کلاس پروازی بلیط، زمان باقی مانده تا ساعت پرواز و … متفاوت می باشد. اما در بلیط چارتری در صورت انصراف از سفر جریمه کنسل نمودن بلیط ها معمولا به مبلغ کل بلیط های خریداری شده می باشد.

بلیط چارتری و بلیط سیستمی
هرچند سالهاست این موضوع مورد بحث می باشد که آیا بلیط چارتری نیز باید مشمول قوانین بلیط های سیستمی گردد یا خیر؟ ولی در مجموع این قوانین نانوشته برای بلیط های چارتی صدق می کند.

البته همیشه بلیط های چارتری به ضرر مسافران نیست بلکه در بسیاری از مواقع این مسافران می توانند بلیط های خود را با مبلغی بسیار پایین تر از مبلغ مصوب آن بلیط خریداری کنند که این در مورد بلیط پرواز های سیستمی صدق نمی کند به این معنا که ایرلاین ها حتی اگر در پروازی تعدادی صندلی خالی داشته باشند بلیط های خود را به مبلغ کمتر از مبلغ مصوب نخواهند فروخت ولی این آژانس های چارترکننده هستند که در صورت وجود صندلی خالی در پروازی که چارتر کرده اند گاهاً تا 50 درصد مبلغ بلیط را تخفیف میدهند.